Kulturális és Innovációs Minisztérium pályázata – „Népművészeti programok megvalósítása”
Elnyert támogatás: 1.000.000 Ft, megvalósításának határideje: 2023. június 30.
A Martfű Városi Művelődési Központ és Könyvtár mindig kiemelt feladatként tekintett a népművészeti hagyományok megőrzésére. A jelen program segítségével újabb lépést tehetünk ezért a célért településünkön és határainkon kívül is. Egyrészt a felvidéki magyar Gömöri Kézművesek Társulása számára tartunk kézműves foglalkozásokat Várhosszúréten, melynek keretein belül 5 fő kézműves és egy fő népdalénekes, mesemondó népi játszóházi és vezetői tapasztalatait adja át a társulás köré gyűlt kézművesek és gyerekek számára. Ennek lebonyolításához a költségtervben 6 fő részére útiköltséget (egy mikrobusz Martfű-Várhosszúrét-Martfű), szállást 2 éjszakára és 3 napra étkezési költséget tüntettünk fel. Az oktatók az ellátás fejében nem kérnek tiszteletdíjat.
Másrészt a martfűi és a környékbeli lakosok számára hirdetünk magas színvonalú programokat. A népi kismesterségek, hagyományos alapanyagok és magyar motívumvilág megismertetése mellett ezek modern felhasználását is szeretnénk megmutatni. Ne csak a múlt egy része legyen, tegyük élővé, vegyük körbe vele magunkat, viseljük a ruhadarabokat, kiegészítőket, tárgyakat, az ősi motívumokat. Helyi gyerekek számára nyári foglalkozásokat hirdetünk 5 egymást követő napon, ahol naponta másik kismesterséget próbálhatnak ki, alapanyagokat, felhasználást, készítést és díszítést: nemezelés, szövés, fazekasság, bútorfestés, mézeskalácskészítés. Emellé minden nap népdalokkal, mesékkel, mondókákkal, népi játékokkal készülünk. 4 fő kézműves oktatói tiszteletdíja és anyagköltség kapcsolódik a programhoz.
11 alkalmas szakkört indult bútorfestő iparművész vezetésével, ahol a szakma alapjait leshetik el, a hagyományos formákon túl a kompozíciót, díszítőelemek használatát és a hozzájuk kapcsolódó jelentéseket. Anyagköltség kapcsolódik hozzá. A szakkör zárásaként kiállítást készítünk az elkészült tárgyakból. Kísérőprogram: a Martfűi Díszítőművészeti Kör kiállítása.
Szélesebb körben a zárókiállítás segít megmutatni a programban elért eredményeket és adni még nagyobb hangsúlyt a népi kismesterségek, hagyományos alapanyagok, a magyar népi díszítőmotívumok fontosságának, mai életünkben és a jövőnkben betöltött elengedhetetlen szerepéhez.