A kiíró: Nemzeti Kulturális Alap, Emberi Erőforrás Támogatáskezelő
A kedvezményezett neve: Martfű Városi Művelődési Központ és Könyvtár
Pályázati cél: Állományvédelem, restaurálás valamint állományvédelmi, restaurálási tevékenységhez szükséges szakmai anyagok és eszközök beszerzése
A projekt azonosító száma: 209111/63
A szerződött támogatás összege: 600.000 Ft
A megvalósítás teljesítési időtartama: 2021. április 1 – 2022. március 31.
Projekt összefoglaló:
Jelen pályázat támogatásával a Tisza Cipőgyárhoz kapcsolódó, országos jelentőségű ipartörténeti örökség műtárgyainak preventív állományvédelme terén érhetünk el jelentős eredményeket három szinten.
1. Műtárgybarát csomagolóanyagok beszerzése és használata
Az Ipartörténeti raktárunkban lévő műtárgyak mintegy 70%ának műtárgybarát raktározását tudnánk megvalósítani.
2. Környezeti feltételek javítása
Az állandó kiállításban lévő tárgyaink környezetén tudunk javítani, szükség esetén az Ipartörténeti raktárban.
3. Környezeti feltételek mindennapos ellenőrzése
Az állandó kiállításban lévő műtárgyak környezetét és az Ipartörténeti raktár értékeit méri.
A teljes fejlesztéssel Gyűjteményünk műtárgyainak közel fele esetében tudnánk fontos lépéseket tenni a megelőző állományvédelem terén.
SZAKMAI BESZÁMOLÓ
A Tisza cipőgyárhoz kapcsolódó műtárgyak állományvédelme
A Nemzeti Kulturális Alap pályázati támogatásával a Martfűi Hely- és Ipartörténeti Gyűjtemény újabb lépéseket tehetett a cipőgyűjtemény megóvása érdekében. A 2021-es évben 600 ezer forintos támogatást kaptunk a gyűjtemény állományvédelmi fejlesztésére.
Elsősorban a Tisza cipőgyár által gyártott lábbelik megfelelő csomagolásához igyekeztünk beszerezni a savmentes kartonból készült dobozokat. A Focusart Kft-től felnőtt, gyermek- és mintacipők csomagolásához alkalmas méretű dobozt vásároltunk, vastag, szürkéskék kartonból, levehető fedéllel. A Preservart Kft-nél kétféle, egyedi méretű dobozt gyártattunk páros felnőtt méretű, magasszárú cipők, bakancsok és csizmák számára, melyek fedele szintén levehető. Költségvetésünkből a tavalyi év végén Salgó polcokat szereztünk be az ipartörténeti raktár egyik falára, az újonnan csomagolt cipők és a Tisza Cipőgyárhoz köthető egyéb műtárgyaink tárolására.
2018-20 között cipőgyűjteményünk közel 80 %-át tudtuk restauráltatni a Nemzeti Kulturális Alap pályázati támogatásából. A munkát Hugyecsek Balázs, a Szentendrei Szabadtéri Múzeum tárgyrestaurátora végezte. A műtárgyak állapota koruk illetve a többéves nem megfelelő raktározási körülmények miatt károsodott, a bőr kiszáradt, a fém alkotórészek rozsdásodni kezdtek, a gumi, műanyag elemek, ragasztók elöregedtek. Hugyecsek Balázs a száraz, nedves illetve vegyszeres tisztítással eltávolította a cipőkről a port, szennyeződéseket, penészt, javította a hibákat, konzerválta az alapanyagokat, majd a preventív műtárgyvédelem jegyében minden darabot egyedi betéttel tömött ki.
A 2021-es évben nagy örömünkre a múzeumi költségvetésből vásárlás és lakossági ajándékozás útján több mint 10 pár és 15 egyedi darabos cipővel (köztük mintacipőkkel) bővült gyűjteményünk. Ezek restaurálása önerőből egyelőre nem megoldható. A restaurált műtárgyak a környezeti értékekre nagyon érzékeny kategóriába tartoznak, így esetükben még inkább fontos, hogy érvényesüljenek a megelőző műtárgyvédelem feltételei. A restaurált cipőink egyedi, műtárgybarát anyagból készült betétek kaptak, de megfelelő csomagolóanyagot ezidáig nem tudtunk nekik biztosítani. Az újonnan beszerzett cipők esetében az első lépés a tisztítás után a cipők kitömése volt, hogy alakjuk a tárolás alatt ne deformálódjon, a bőr, műbőr illetve textil alapanyag ne törjön.
Mivel a pályázat megvalósítása során gyűjteményünk minden cipője új csomagolást, tárolódobozt kapott, ezért az újra csomagolás során a hosszú távú megőrzésre alkalmasabb módon erősítettük a műtárgyakra a leltári számot és új, fényképes adatbázist hoztunk létre számukra. Ilyen eddig Gyűjteményünkben nem volt. Következő lépésként minden cipőt műtárgybarát fátyolfóliába tekertünk be. Ezután helyeztük el őket a megfelelő savmentes cipősdobozokba a raktár új Salgó polcain. A cipők dobozon belüli mozgásának megakadályozásához szintén fátyolfóliát használtunk.
Az eddigi tapasztalatok összegzése után fontos volt egy ésszerűbb tárolási rend kialakítása az ipartörténeti raktárban, hogy érvényesüljön a biztonságos megőrzés mellett a könnyű visszakereshetőség, hozzáférhetőség, biztonságos mozgathatóság szabálya. A műtárgyaink raktározásánál figyelembe kellett venni azt is, hogy a Tisza Cipőgyárhoz kötődő tárgyak, tárgytípusok, gyakran kerülnek kölcsönzésre, illetve szerepelnek nálunk időszaki kiállításon, múzeumi rendezvényen (elsősorban a Tisza Sportcipők, logós reklámajándékok és a ’60-’70-es évek tipikus használati eszközei). Ezek esetében a pályázat megvalósítása során úgy oldottuk meg tárolásukat, hogy az a biztonságos szállításukat is lehetővé tegye.
Jelen pályázat megvalósításával a Tisza Cipőgyárhoz kapcsolódó, országos jelentőségű ipartörténeti örökség több mint 100 műtárgyának preventív állományvédelme terén értünk el jelentős eredményeket. Bízunk további állományvédelmi célú pályázatok kiírásában, addig önerőből igyekszünk a legégetőbb problémák megoldására.
Eiler Zita
muzeológus